Fotovoltika a ťažba kryptomien


KRÁTKY SUMÁR ČLÁNKU

 Vydané 5.2.2025. Dĺžka čítania: 13 minút

Kryptomeny, ktoré fungujú na princípe „proof of work“, ako je napríklad bitcoin, vyžadujú na chod a bezpečnosť svojej siete výpočtový výkon počítačov (tzv. ťažičiek), ktoré spotrebujú veľké množstvo elektriny. Za tento výkon majiteľ ťažičky dostáva odmenu v podobe novej kryptomeny (napr. časť bitcoinu). Takáto ťažba sa už dlhú dobu nerealizuje v domácich podmienkach, nakoľko je pri zarátaní nákladov na elektrinu nerentabilná pre bežnú domácnosť. Pozreli sme sa však na prepočty, ak by ťažba prebiehala z prebytkov elektriny vyrobenej fotovoltikou.

PREDPOKLADY PRE VÝPOČET

Nasledovný výpočet je veľmi zjednodušený a slúži len na orientačný prehľad rentability ťažby kryptomeny s využitím prebytkov z bežnej fotovoltickej elektrárne na rodinnom dome. V tomto prípade pracujeme s výpočtom ťažobného počítača firmy BITMAIN typu S21+ s investíciou v hodnote 5 000 USD, ktorý by ťažil Bitcoin pri priemernej cene 97 500 USD/BTC. Na výpočet priemernej profitability sme použili dáta z kalkulačky priamo od Bitmainu. Okamžitá spotreba zariadenia je cca 3,56 kW bez možnosti zásadnej regulácie príkonu.

Pri výpočte ďalej pracujeme s inštalovaným výkonom fotovoltiky 10 kWp, pričom priebeh dennej výroby (leto) vychádza z reálnych dát našej inštalácie. Predpokladáme výpočet, kedy je ťažička spustená 150 dní v roku a je poháňaná výhradne len z prebytkov fotovoltiky.

Ťažba svojím spôsobom predstavuje alternatívu pre fyzickú batériu. Ťažička ale namiesto spätného vybíjania generuje naťaženú kryptomenu, ktorá sa následne dá predať vo forme peňazí.

Ťažba kryptomien pomocou fotovoltiky

RENTABILITA ŤAŽBY BITCOINU S FOTOVOLTIKOU

V prvom prípade je spúšťaná ťažička 150 dní v roku, teda počas 5 mesiacov, kedy je dostatok prebytkov z fotovoltiky (máj až september). V prechodných obdobiach a v zimnom období nepredpokladáme jej spúšťanie, nakoľko by bola z väčšej časti napájaná len zo siete. Limit pre fotovoltiku pre rodinný dom je 10,8 kWp, takže takýto výkon nedokáže vygenerovať dostatok energie na napájanie ťažby mimo leta.

V bežný letný deň dokáže vygenerovať fotovoltika prebytky na úrovni 35 – 45 kWh denne. Napájanie ťažičky s elektrickým príkonom 3,56 kW medzi 8 a 16 hodinou spotrebuje 28,48 kWh. Rátame mierne optimistický scenár, že by bola spúšťaná v tomto časovom okne, kedy by bolo možné jej spotrebu pokryť takmer 100%. Podľa kalkulačky profitu od spoločnosti Bitmain to predstavuje profit pri 8 hodinovom časovom okne a pri nulovej cene elektriny 4,15 USD/deň. Ide o aktuálny profit, ktorý ale závisí od viacero technických a ekonomických veličín, ako je hashrate bitcoinovej siete, náročnosti ťažby (difficulty) a ako aj samotnej ceny Bitcoinu, preto sa v čase mení.

 

Výroba fotovoltiky počas leta a prebytky na ťažbu bitcoinu

Ročná bilancia by v tomto prípade vyzerala nasledovne – celková spotreba ťažičky za 150 dní prevádzky by bola 4 272 kWh, ktorú by v našom ideálnom scenári celú pokryla fotovoltika. Pri uvedených predpokladoch by za 150 dní prevádzky vygenerovala profit pred zdanením 622 USD/rok. To predstavuje jednoduchú návratnosť 8 rokov pri predpoklade, že vyťažený Bitcoin sa okamžite predá. 

Keďže je jeho cena veľmi volatilná, môže návratnosť prudko klesnúť ale aj prudko stúpnuť, v závislosti od predajnej ceny naťaženej kryptomeny. Taktiež je bežnou praxou aj to, že sa ťažičky neskôr predávajú na sekundárnom trhu, preto je možné prvotné náklady znížiť o polovicu. Taktiež je možné optimalizovať výrobu a spotrebu a spúšťať ťažičku aj viac ako 150 dní v roku.

Výhodou nasadenia ťažičky pre sieť je minimalizovanie prebytkov počas dňa – funguje to podobne, ako batériové úložisko, no výsledkom nie je vybíjanie elektriny vo večerných hodinách, ale generovanie profitu z predaja kryptomeny. Návratnosť ťažičky je porovnateľná s fyzickou batériou, ale je menej predikovateľná.

NÁSTRAHY PRI ŤAŽBE

Kľúčovou súčasťou modelu ťažby kryptomeny pomocou prebytkov z fotovoltiky je správne regulovanie spúšťania jej prevádzky počas dňa tak, aby sa eliminovali časy, kedy odoberá elektrinu zo siete na minimum. Na to je možné využiť napríklad smart zásuvky s časovačom, prípadne s detekciou prebytkov a automatizovať tak zapínanie a vypínanie ťažičky. 

Krytoaktíva sú veľmi volatilná a riziková investícia, preto je dôležité rátať s ťažkou predikovateľnosťou návratnosti investície. Ďalším rizikom je aj prípadná porucha zariadenia a rýchlosť a dostupnosť jeho servisu. Na druhú stranu, pre časť majiteľov fotovoltík s veľkým objemom prebytkov, to môže predstavovať zaujímavú príležitosť na zvýšenie profitability svojej elektrárne.